Nazar İçin Okunacak Dua
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nazar İçin Okunacak Dua

Nazar için okunacak dua, nazar bir diğer adı ile kem göz, canlı ya da cansız varlıkların başına gelebilecek musibet, kaza ya da bela getirdiğine inanılan bir bakıştır. Nazarın daha çok küçük çocuklara, gebelere veya hayvanlara değdiği inanılır. Kişi nazara maruz kaldığında baş ağrısı, halsizlik, uyku hali, stres, sıkıntı gibi durumlara maruz kalır. Bir eşyaya nazar değdiğinde kırılabilir ya da çatlayabilir. Nazar süt veren bir hayvana değmişse sütü kesilebilir. Bir bebeğe nazar değmişse bebek huysuzlaşarak devamlı ağlayabilir. Nazardan korunmak ya da nazarı defetmek için bazı dualardan yardım alınabilir.

Nazar için okunacak dualar

Peygamber Efendi'miz torunları Hasan ve Hüseyin'i nazardan korumak için şu duayı okurmuş;
Euzu bi kelimatillahi't-tammeti min külli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.

Anlamı: Her türlü şeytandan, zararlı olan her şeyden ve kötü gözden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım.

Peygamber Efendi'miz nazar için ayrıca;
'Allahümme barik fihi ve la tedarruhü'

Anlamı: 'Allah'ım bunu mübarek eyle. Ona zarar dokunmasına izin verme. '
Kalem suresinin 51 ve 52. Ayetleri de nazara karşı okunmaktadır.

Ve in yekadullezine keferu leyuzlikuneke biebsarihim lemma semiu'z-zikre ve yekulune innehu le mecnunun ve ma hüve illa zikrun lil alemin. '

Anlamı: Gerçekten o küfredenler Kur'an'ı duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle yıkacaklardı. O kesin bir mecnundur diyorlar. Oysa Kur'an bütün kâinat için büyük bir uyarıcıdır.

Nazar için okunabilecek dua

Bismillahirrahmanirrahim bismillahi azim-iş-şani şedid-il birri ma şaallahü kane habese habisün min hacerin yabisin ve şihabin kabisin. Allahümme inni radedtü ayn-el aini aleyhi ve ala men ehabb-en-naşi ileyhi ve fi-keyedihi ve kilyetihi lahmün rakikun veazmün dakikun fima lehu yeliku ferci-il başara hel tera min füturin sümmerci-il başara kerrateyni yenkalib ileyk-el basuru hasian ve hüve haşir ve in yekadüllezine keferu leyüzlikuneke biebsarihim lemma semi-uz-zikra ve yekulune innehü lemecnunun ve ma hüve illa zikrun lilalemine la havle vela kuvvete illa billah-il aliyyil azimi La ilahe illallahü hısni, men kale-ha dehale hısni ve men dehale hısni emine min azabi. Sadaka rasulullahi sallallahü Teâlâ aleyhi ve selleme.

Bu duaların haricinde nazar için, Fatiha Suresi, Ayetel-Kürsi, Felak Suresi ve Nas Suresi okunmalıdır. Sabah ve akşam 3'er defa Besmele çekilerek ardından' Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim' okunursa nazar ve büyüden korunmak mümkün olur.

Nazar İçin Okunacak Dua Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İslamda Nazar Nedir?

İslamda Nazar Nedir?

Popüler İçerikler

Nazar İçin Okunacak Dua

Nazar İçin Okunacak Dua

Nazar Nedir?

Nazar Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazara Karşı Dua Okunuşu ve Anlamı

Nazara Karşı Dua Okunuşu ve Anlamı

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Nazar Suresi Okunuşu ve Anlamı

Nazar Suresi Okunuşu ve Anlamı

Nazar Ayeti Okunuşu ve Anlamı

Nazar Ayeti Okunuşu ve Anlamı