Bebeğe Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeğe Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Bebeğe nazar duası, Bebeğe nazar değdiği zaman okunacak dualar vardır. Öncelikle olarak nazardan söz edelim. Nazar ile ilgili şöyle bir yorum edebiliriz; nazar iyi ya da kötü niyetli kişilerin güzellikle veya kötü niyetle karşıdaki her ney ise ona bakarak; verdikleri kötü enerji olarak tanım edebiliriz.

İslamda nazara karşı önemli bilgiler ile bahsedilmektedir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem nazar ile ilgili olarak; "nazarın insanı mezara koyacağına söylemiştir. " Ayrıca bir kişinin hoşuna giden bir şey gördüğü zaman "Maşallah nazar değmesin" diye söylemesi gerektiğini buyurmuştur, öyle dua edilmesi gerektiğini tavsiye etmiştir.

Nazarın var olduğu bilinirken; her şeye nazar gelebileceği söylenmiştir; insana, hayvana, canlıyı, cansıza bütün her şeye nazar değebilir. Nazar öyle bir illettir ki hastalık yapar. Hatta sonucunda ölüme bile sebebiyet verebilir. Çocuklara nazar edilebilir, kadınları etkileyebilir, çok tesirli bir yönü vardır.

Yeni doğan bebekler bir topluma çıkarıldığı zaman öncelikle çocuğun üzerine, gören kişilerin Maşallah demesini tavsiye etmişlerdir. Çocuğa nazar değmesin diye okunacak dualar; Nas ve Felak Suresi, Ayetel Kürsi, Fatiha Suresi ve Kalem Suresi gibi surelerin, yani nazar ayetleri okumanın; çocuğun üzerindeki kötü enerjiyi gidereceğine onu kem gözlerden koruyacağına belirtilmiştir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin tavsiyesi üzerine kişilerin korktuğu, şüphelendiği kişilerin yanında güzelliklerini teşhir etmemeleri gerektiğini buyurmuştur. Yine Hz. Osman zamanında bir sahabenin çocuğunun güzel görünümü üzerine; Hz. Osman bu çocuğun babasına dönerek, çocuğun yüzüne siyah sür dediğini belirtilmiştir. Bunun sebebi ise çocuğun nazardan korunması için tedbir almaktır.

Bebeğin nazardan korunmasının bir başka yolu ise bebeği gören kişilerin çocuk hakkında hayır dua etmesi için rica da bulunmakta, bebeği nazardan korumanın bir diğer yoludur. Ayrıca bebeği gören kişilerin "Maşallah, Sübhanallah" demeleri, bebeğin üzerinde dua etkisi yapacaktır. Ayrıca bebeğimizi etraftaki kem gözlerden, nazarlardan korunmak için, yedi sefer Ayetel Kürsi, yedi sefer Fatiha Suresi, yedi sefer Kafirun suresini, yedi sefer İhlas suresini, yedi sefer Felak suresini, yedi sefer nas suresini okumanın çocuğun üzerindeki kötü enerjiyi ve nazarı yok edeceğini belirtilmiştir. Bebeği Allah'ın izniyle insanların keskin bakışlarından, zararlarından tamamen yok edecek, aileye bebeğe verilecek kötülükleri etkisiz hale getirilererek, yok edilecektir. Bilinmesi gerekir ki her şeyin başı ve sonu dua ile başlayıp, dua ile biter. Bebeğe değecek nazar onu huzursuz edip, sürekli ağlamaya sevk edebilir. Bu sebeple her sabah ve akşam verdiğimiz duaları annenin okuyup çocuğa dua etmesi bebek için tesir edip, bebeği rahatlatacaktır. Unutmayalım ki yer gök dua ile hareket eder. Nice bebeklerin etrafta bulunan şerli kişiler sebebiyle nazara uğrayıp, toprağın altına girdiği belirtilmiştir. Daima dua ile bebeklerimizi koruyalım, Allah'ın izniyle.

Bebeğe Nazar Duası Yorumları

soru

Nevzat

08 Nisan 2024 Pazartesi

Çok ağlıyor uyumuyor nazar olabilirmi

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Tabii ki olabilir, nazar değmesinden şüpheleniyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda var. Bu arada, uyku problemlerinin başka nedenleri de olabilir, bir doktora gitmek iyi bir adım olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Popüler İçerikler

Nazar Nedir?

Nazar Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nazardan Kurtulma Yolları?

Nazardan Kurtulma Yolları?

Bebeğe Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Bebeğe Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

İslamda Nazar Nedir?

İslamda Nazar Nedir?

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Nazara Karşı Dua Okunuşu ve Anlamı

Nazara Karşı Dua Okunuşu ve Anlamı