Esnemek Nazar Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

Esnemek Nazar Okunuşu ve Anlamı

Esnemek nazar, insanların bir iş yaparken esnemeleri normaldir. Mesela uykuları geldiği vakit esnemeleri hepimiz biliriz. İnsanın uykusu geldiği zaman esnemesi normal bir durumdur. Manevi yönden ele alacak olur isek, esnemek şeytanın insan bedenine girme yollarından biri olduğunu duymuşuzdur. Her zaman eskiden beri şöyle denir. Örneğin, Kur'an okurken esnemek şeytan ve cin'in bedeni terk etmesi ve çıkışına işaret veya bir Allah dostunun kabrine yaklaştığımızda esnemek onların kaçışması demektir. Çünkü Allah dostlarının kabri nur ile dolu oldukları için çıkmazsa yanarlar. Kuran okurken içimiz huzurla dolar bu durum onları sıkar ve abdest alırken de ıslattığınız azalarımız ve namaz kılarken de aynı şekilde. O yüzden esnerken ağzımızı elinizle kapatmayın. Bedeninizdeki kötü enerjinin çıkmasına izin verin. Kimi rivayetlere göre de esnerken ağzınızı elinizle kapataım diye söylenir. Bazen insana göz yoluyla da nazar dediğimiz olay olur. Dua okunduğu zamanda gözlerinizde yaşarmalar meydana gelir ise nazarın işaretidir. Canlı ve cansız her türlü varlığa nazar değebilir. Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan nazarın değdi anda kişiyi etkiler. Bu etki anlık da olabilir ya da sonradan da oluşabilir. Başta insan olmak üzere tüm canlılara nazar değmektedir. Bu canlıların nazara karşı hassas olmalarının sebebi, insan hayatında çok önemli yeri olmaları itibariyle, nazara karşı hassas vücutlarının etkilenmeleri de çok maruz kalmalarını düşündürür. Bazı hastalıklara tıbben bile çare bulunmadığı sürece, insanın aklına nazar değer diye gelebilir.

Nazar, canlı cansız varlıkları etkiler. Nazar değdiği anda özellikle evde bulunan kırılabilir nitelikteki eşyalarda çatlaklar ve kırılmalar oluşabilir. Ayetler okunduğu zaman Felak ve Nas sureleri okunduğu zaman oluşan rahatsızlık ve sürekli esneme halide bir nazarın işaretidir. Bilerek ya da bilmeyerek düşünce yoluyla gönderilen bir enerjinin uyum sağladıkları her şeyin üzerine etki etmesidir. Enerji olumlu ya da olumsuz da olabilmektedir. Bir kişinin diğer bir kişiye iyi veya kötü yönde etki de bulunması nazardır diyebiliriz. Düşünce yoluyla beynimizden, bilinçaltımızdan, çevreye çeşitli güçte tefsirler yayılır. Enerjimer bizim istek ve niyetimize göre her türlü şekilde etkiler yaratabilir. Bir insanın karşı taraftaki kişilere veya bir cisme kötü göz yoluyla bakması insanı özellikle kıskançlıkla ve kötü niyetle ve kem gözle bir şeye baktığı zaman çabuk zarar verebilir. Bu yüzden kişinin beğendiği bir şeyi ısrarla baktığın zaman maşallah demesini tavsiye ederiz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özlem

24 Nisan 2024 Çarşamba

Bir topluma girdiğim zaman veya evden çıktığım zaman hep esniyor um sürekli bide güzel de değil im yani acaba nazar mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Esnemek bazen stres, yorgunluk veya sıkıntının bir belirtisi olabilir. Nazardan ziyade günlük yaşamındaki bu faktörleri gözden geçirmen faydalı olabilir. Dinlenmeye özen göstermen ve stres yönetimi için teknikler denemen iyi gelebilir.

soru

Ay&537;e

19 Nisan 2024 Cuma

Yanımda oturan kişi bir süre sonra esniyor sebebi ne olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ay&537;e Hanım, yanınızda oturan kişinin esnemesi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Esneme genellikle yorgunluk, sıkıntı veya uyku ihtiyacının bir belirtisi olabilir. Ancak bazen insanlar başkalarını esnerken gördüklerinde de refleks olarak esnerler. Ayrıca, beynin oksijen ihtiyacı arttığında da esneme olabilir. Bu kişinin genel durumu ve ortam koşulları da esnemeyi etkileyebilir. Umarım bu bilgiler size faydalı olur.

2. Cevap
cevap

Misafir

Biraz eğlenceli biri olmayı deneyin sıkıcıysan insanların uykusu geliyordur her şeyi dine bağlamayın bence 😂

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İslamda Nazar Nedir?

İslamda Nazar Nedir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nazar Değmesi Nedenleri ve Kurtulma

Nazar Değmesi Nedenleri ve Kurtulma

Nazar Nedir?

Nazar Nedir?

Nazar Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Nazar Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Nazar Ayeti Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Nazar Ayeti Okunuşu ve Anlamı

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Nazar Belirtileri Nelerdir?